Aktualności

Jak zabezpieczyć dane i jakich urządzeń użyć do tworzenia backupu?

Nie raz pewnie zdarzyło się nam utracić dane czy to na telefonie czy na komputerze. Niestety wtedy nasuwają się dwa istotne pytania. Dlaczego nie zrobiliśmy kopii zapasowej oraz jak odzyskać utracone dane. Dzisiaj podpowiem co zrobić, żeby zabezpieczyć nasze dane oraz z jakich urządzeń możemy w tym celu skorzystać.

W zależności od czasu jaki chcemy poświęcić na tworzenie kopii zapasowej, powinniśmy dobrać adekwatne urządzenie, które pozwoli nam zabezpieczyć się przed utratą danych. Zasada jest prosta, im więcej wydamy pieniędzy tym mniej czasu poświęcamy na tworzenie backupu.

Poniżej przedstawię trzy rodzaje urządzeń, dzięki którym możemy wykonać kopię bezpieczeństwa danych.

  1. Dysk zewnętrzny HDD lub SSD – dobrym pomysłem jest zgrywanie danych na dysk zewnętrzny pod warunkiem, że po stworzeniu kopii odłączymy dysk od komputera, ponieważ podczas ataku ransomware może on zostać również zaszyfrowany.
  2. Pendrive – chyba każdy z nas posiada przenośną pamięć typu flash a jeżeli nie to zachęcam do kupna tego urządzenia. Jeżeli zdecydujemy się na zakup pendriva do tworzenia kopii danych to polecam zainwestować i kupić urządzenie szyfrowane, które zabezpieczy dane podczas fizycznej utraty urządzenia.
  3. Serwer NAS - to kolejne praktyczne rozwiązanie, które pomoże nam w stworzeniu bezpiecznej kopii zapasowej. Zaletą tego typu serwerów jest szeroka możliwość konfiguracji. W zależności od modelu możemy wyposażyć serwer w kilka dysków, dzięki czemu dostosujemy pojemność serwera pod nasze potrzeby. W NAS-ie możemy tak skonfigurować serwer, aby codziennie o określonej porze, kopia danych wykonywała się sama.

 

Dane na urządzeniach typu dysk zewnętrzny oraz pendrive możemy również zaszyfrować  poprzez dodanie hasła. Poniżej pokażę to na przykładzie darmowego programu 7-zip.

  1. Pobieramy darmowy program do archiwizacji danych 7-zip
  2. Archiwizujemy dane

 

  1. Ustalamy hasło i potwierdzamy przyciskiem OK

 

  1. W tym momencie mamy zaszyfrowany folder, lub plik z danymi. Podczas wypakowania folderu/pliku zostaniemy poproszeni o podanie hasła.

Po wprowadzeniu hasła uzyskamy dostęp do naszych danych.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze, zakupie lub konfiguracji urządzeń do archiwizacji danych, firma P-Tech Przemysław Skrzypiec służy pomocą. Zapraszam do kontaktu